Album „Efekty uboczne” Kacper Kowalski

Album „Efekty uboczne” Kacper Kowalski
Album „Efekty uboczne” Kacper Kowalski
Album „Efekty uboczne” Kacper Kowalski
Album „Efekty uboczne” Kacper Kowalski

Kacper Kowalski, fotograf znany z wysmakowanych estetycznie fotografii z lotu ptaka, długo zwlekał z wydaniem pierwszego autorskiego albumu. Dotychczas jego fotografie można było oglądać głównie w publikacjach prasowych oraz na, często zagranicznych, wystawach. 10 stycznia w Leica Gallery Warszawa odbędzie się premiera wyczekiwanego albumu, która towarzyszyć będzie otwarciu wystawy autora.

Album “Efekty Uboczne” to podniebna podróż do źródła trudnych relacji pomiędzy człowiekiem i środowiskiem. „Najbardziej interesują mnie punkty styku cywilizacji z naturą – mówi Kowalski – To tam dzieją się ciekawe rzeczy: zaburzenie harmonii, powstawanie nowych form”. Kowalski pokazuje, jak ludzie zmieniają środowisko, w którym żyją i jak ono przed tym się broni. Od idyllicznych wzorów tworzonych przez łąki, pola i lasy aż do kolorowych, fakturowych kadrów bez elementów, które pozwoliłyby zgadnąć, na co patrzymy. Aż do totalnej destrukcji, a nawet dalej – do zemsty natury. Można też kolejność procesu zamienić i spojrzeć na świat odwrotnie – bo album ten ogląda się z dwóch stron.

Przez swoją abstrakcyjność i symetryczność, zdjęcia Kowalskiego wyśmienicie sprawdzają się w albumie dwustronnym. Dzięki takiej formie odbiorca sam decyduje, jaki będzie finał wspólnej podróży: przewidywalna, naturalna idylla czy piękna, uwodzicielska destrukcja.

Zaproszeniem do refleksji nad tytułowymi efektami ubocznymi działalności człowieka jest też sama okładka: pokryta monochromatyczną ciepłoczułą substancją. Pod wpływem dotyku z ciemnej karty zaczynają wyłaniać się fragmenty fotografii, by po jakimś czasie znowu (bezpowrotnie czy nie?) znowu zniknąć.

Przewodnikiem w tej podróży jest projekt graficzny autorstwa Edgara Bąka. Prosty i oszczędny, czasem podsuwający podpowiedź w postaci rysunku, czasem zagadkę ukrytą w graficznie przedstawionych współrzędnych, którymi opisane są zdjęcia.

Album od dnia premiery będzie można zakupić w Leica Store oraz Leica Gallery Warszawa na II piętrze MYSIA 3. Wystawę Kacpra można oglądać do 2 lutego na III piętrze budynku.

Sprzedaż internetowa albumu (po dniu premiery): 6×7art.com

Kacper Kowalski
“Efekty Uboczne”

80 zdjęć na 132 stronach
Kuratorka projektu: Agnieszka Jacobson-Cielecka
Projekt graficzny: Edgar Bąk
Wydawca: Rafał Łochowski