Gdzie szukać zdjęć – darmowe stocki

Wielu z nas prowadzi własne strony internetowe, blogi lub też wykonuje prezentacje dla większych grup odbiorców. Wiadome jest, że w takich miejscach najlepiej umieszczać zdjęcia wykonane tylko i wyłącznie przez siebie, ale jednak nie zawsze jest to możliwe. W takich przypadkach najlepiej skorzystać z banków zdjęć, które pozwolą nam na znaleźć odpowiednie fotografie do naszych artykułów.

Licencja na zdjęcia

Wiele osób myśli, że wystarczy tylko pobrać zdjęcie z Google i ew. napisać kto jest jego autorem. Nic bardziej mylnego. Istnieje kilka rodzajów licencji, które mówią o tym, co można, a czego nie powinno się robić z danym zdjęciem. Szukajmy fotografii z licencją CC0, gdyż ona umożliwia nam korzystanie z grafik bez potrzeby uznania ich autorstwa. Większość zdjęć w Internecie ma licencję CCBY, która oznacza, że musimy wskazać nie tylko autora, ale także miejsce, z którego pobraliśmy dane zdjęcia.

Czym się różnią darmowe i płatne stocki?

Oczywiście – ceną za zdjęcia. Darmowe stocki oferują nam zdjęcia wysokiej jakości, ale nie są to fotografie nastawione na sprzedaż danego produktu. Z tego powodu bez problemu znajdziemy tu krajobrazy, czy jedzenie, ale rzadko kiedy trafimy na fotografie ludzi. Kolejnym problemem jest to, że znalezione przez nas zdjęcie może być wykorzystane przez każdego. W przypadku płatnych stocków istnieje natomiast możliwość zakupu zdjęcia na wyłączność. Mamy wtedy pewność, że tylko my mamy prawo z niego korzystać.

Najlepsze darmowe stocki

Najlepszym darmowym stockiem jest Pixabay (www.pixabay.com). Strona jest po polsku i znajdziemy tu mnóstwo zdjęć różnej jakości. Minusem jest natomiast wyszukiwarka, która czasem utrudnia wyszukiwanie pożądanych fotografii.

Drugim ciekawym bankiem zdjęć jest Unsplash (www.unsplash.com). Znajdziemy tu wiele ciekawych zdjęć krajobrazów. Wyszukiwanie jest proste i nie sprawia większych problemów.

Trzecim bankiem zdjęć, którym warto się zainteresować, jest Picjumbo (www.picjumbo.com). Znajdziemy tu wysokiej jakości, dobrze skategoryzowane fotografie z niemalże każdej tematyki.