Jak usuwać tła z obrazków

Obrazek pozbawiony tła staje się grafiką, którą można umieszczać na innych pracach i zdjęciach, oraz dowolnie dodawać jej elementy w tle. Skasowanie tła bywa konieczne przy przeróbkach, dodawaniu logotypu np. do okładki książki, albo podczas projektowania nadruków. Usunięcie tła z obrazka będzie wymagało skorzystanie z programu graficznego, takiego jak Photoshop, czy darmowy GIMP. Niezależnie od programu znajdziemy podobne narzędzia i opcje w interfejsie.

Narzędzie różdżki

Jest to najlepsza metoda, jeśli tło obrazka jest w miarę jednolite, lub wyraźnie odróżnia się od reszty. Wszelkiego rodzaju zdjęcia na jednokolorowym tle, czy logotypy i grafiki otoczone bielą. Narzędzie może się różnie nazywać, jednak zwykle mamy do czynienia z „różdżką”. Narzędzie to łatwo rozpoznać, ponieważ po jego zastosowaniu zaznaczony zostanie obszar grafiki o odpowiednio zbliżonej kolorystyce. Innymi słowy klikając różdżką na niebieskie niebo z białymi chmurami zaznaczona zostanie wyłącznie biel, lub tylko błękit. Narzędzie różdżki posiada możliwość edytowania parametru nazywanego „tolerancją”, zmiana tej wartości cyfrowej pozwala zwiększyć zakres odcieni, które zostaną zaznaczone. Przy bardziej zróżnicowanych tłach należy zwiększać tolerancję. Kiedy uda nam się osiągnąć zamierzony efekt wystarczy usunąć tło za pomocą gumki, albo wciśnięcia klawisza „delete” na klawiaturze.

Przezroczystość

Opcja możliwa do zastosowania w programie GIMP. Należy wejść w rozwijane menu „warstwy” na górnym pasku aplikacji, przejść do opcji „przezroczystość” i wybrać opcję „Zmiana koloru na alfę”. W nowym oknie wybieramy kolor, który ma stać się zupełnie przezroczysty.

Maska przycinania

Sposób praktyczny przy skomplikowanych tłach, chociażby przy usuwaniu elementów zdjęć. Opcję to obsługuje przede wszystkim Photoshop. Najpierw tworzymy nową warstwę i wybieramy jakiś kolor. Używamy pędzla, aby pokryć ręcznie cały obrazek(za wyjątkiem tła). Naturalnie możemy używać także gumki do poprawek. Później ustawiamy warstwę pod warstwą z obrazkiem, a następnie z wciśniętym klawiszem „alt” naciskamy na linię pomiędzy obiema warstwami. Wówczas zaznaczone zostaną miejsca, które pokrywają obie warstwy.