Na co zwrócić uwagę przy zakupie aparatu cyfrowego?

Problem z wyborem

Dobór konkretnego aparatu cyfrowego dla wielu osób stanowi poważny problem. Każdy aparat cyfrowy ma przecież konkretne parametry, na które musimy zwrócić uwagę. Dowiedzmy się na co konkretnie zwrócić uwagę?

Matryca oraz ergonomia

Na pewno jest to matryca. Wielu spośród producentów prześcigają się wręcz w tworzeniu aparatów z matrycą o naprawdę wysokiej rozdzielczości. Wartość tą eksponuje w marketingowych materiałach. Nie ma jednak znaczenia większego w kompaktowych modelach w ramach zastosowania codziennego. Aby otrzymać zdjęcia dobrej jakości razem z samym wzrostem rozdzielczości rosnąć powinna także sama gęstość pikseli. Zatem gdy interesuje nas zakup aparatu na robienie amatorskich zdjęć wystarczy wybrać aparat z 10 do 15 megapikselami. Lepsze powinny być wybierane już przez fotografów profesjonalnych. Druga kwestia to ergonomia. Jest to czynnik, który przy wyborze aparatu jest bardzo często pomijany. Większość spośród osób zapomina totalnie o tym jak aparat nam będzie leżał w dłoni. Okazuje się, że ma to wpływ na samą jakość zdjęcia. Na pewno musimy wziąć pod uwagę kwestie, które dotyczą bezpośrednio ergonomii oraz obudowy. Chodzi o to na przykład czy sam aparat nie jest zbyt ciężki.

Ogniskowa oraz stabilizacja obrazu

W kompaktowych aparatach wyróżnia się dwa rodzaje zoomów. Chodzi o ten cyfrowy oraz optyczny. Ten optyczny jest pożądany najbardziej. Przed zrobieniem zdjęcia przybliża nam obraz. Zaś cyfrowy znacznie powiększa wcześniej wycięty fragment zdjęcia. Okazuje się, że im zbliżenie większe, tym jest znacznie większa ziarnistość oraz znacznie mniejsza sama ostrość kadru. W każdym przypadku razem ze zwiększeniem się zoomu pogarsza się sama jakość obrazu. Stabilizacja obrazu jest także bardzo ważna. Stabilizator obrazu swoje zastosowanie znajduje przy zdjęciach o dużych przybliżeniach jak i także tych, które są robione nocą. Dzięki niemu drgania przypadkowe ręki podczas fotografowania obiektu nie mają zupełnie wpływu na pogorszenie się jakości obrazu zarejestrowanego.