Najlepsze darmowe programy do obróbki filmów

Nie oszukujmy się. Jeśli szukamy narzędzia do okazyjnego montowania i obróbki filmów, nie musimy od razu sięgać po zaawansowane, bardzo drogie narzędzia. Podstawowe funkcjonalności, które pozwolą nam, na osiągniecie niesamowitych efektów, dostępne są także i w darmowych programach, które bez problemu pobierzemy z sieci. Jaki bezpłatny program do obróbki filmów jest najlepszy?

Lightworks

Lightworks to jedno z najbardziej zaawansowanych darmowych narzędzi. Przy jego pomocy montowano m.in. słynny hollywoodzki film „Wilk z Wall Street”. Program ten pozwala na kompleksową obróbkę filmów, ale należy pamiętać o tym, że jest to bardzo rozbudowane i skomplikowane narzędzie. Trzeba poświęcić trochę czasu, by nauczyć się z niego korzystać.

Jedną z największych wad tego programu jest to, że na dysku zapiszemy jedynie filmy w rozdzielczości do 720p. Większe formaty można tylko eksportować na YouTube lub Vimeo. Lightworks dostępny jest w wersji darmowej i płatnej.

HitFilm Express

HitFilm Express również otrzymamy w wersji darmowej i płatnej. Ta pierwsza nie posiada rozbudowanych pluginów, ale to, co otrzymujemy i tak jest w stanie zagwarantować nam komfortową pracę. Dużym plusem jest także to, że obsługa programu jest dużo łatwiejsza niż w przypadku Lightworks.

Główną zaletą programu jest to, że do działania wykorzystuje akcelerację procesora, co zapewnia sprawną pracę na mocnych i wydajnych sprzętach.

Shotcut

Shotcut to program oparty na otwartej, darmowej licencji, który wyróżnia się przede wszystkim prostotą obsługi. Interfejs jest bardzo czytelny i intuicyjny, a w dodatku możemy doinstalować mnóstwo wtyczek rozszerzających możliwości programu, co sprawia, że oprócz montażu możemy też zadbać o wizualną warstwę filmu. Program ten jest przez cały czas aktualizowany i rozbudowywane, a ze względu na wsparcie karty graficznej montaż w nim jest płynny i szybki.

Są to tylko trzy propozycje darmowych programów do obróbki i montażu filmów. Zanim pomyślimy o zakupie płatnych abonamentów lub licencji, warto wcześniej dać szansę tym darmowym, gdyż może się okazać, że posiadają wszystko, czego potrzebujemy.