Najlepsze programy przeznaczone do grafiki wektorowej

Grafika wektorowa posiada naturalną przewagę nad rastrową w postaci braku spadków jakości i rozdzielczości niezależnie od skalowania kształtów. Jest popularna przy tworzeniu prostych ilustracji i logotypów. Istnieje całe mnóstwo programów, które obsługują grafikę wektorową. Przygotowując się do tworzenia grafiki o takiej specyfikacji warto przemyśleć wybranie programu, który nie tylko będzie obsługiwał taki typ prac, ale również będzie się skupiał na grafice wektorowej.

Adobe Illustrator

Illustrator to program dedykowany grafice wektorowej. Jest on używany przez profesjonalne firmy i grafików, a także studentów grafiki. Cechuje się ogromną ilością opcji i funkcjonalnym interfejsem. Jego możliwości obejmują tworzenie kształtów, obrazów 3D w postaci np. brył obrotowych, oraz pracę na dowolnej ilości warstw, które można blokować, tak jak same obiekty wektorowe. Program może też z łatwością zamienić dowolny obrazek w grafikę wektorową. Illustrator dostępny jest w polskiej wersji językowej i posiada bezpłatną wersję próbną.

Affinity Designer

Program jest dobrą alternatywą dla Adobe Illustratora. Również jest płatny, ale dużo tańszy. Posiada wersję próbną i podobny interfejs. Tak jak w innych programach znajdziemy tam narzędzia służące do rysowania krzywych, zaznaczania węzłów oraz tworzenia gradientów, czy modyfikowania kształtów. Program posiada narzędzia, które umożliwiają rysowanie jak w grafice rastrowej, utrzymując przy tym funkcjonalność kształtów wektorowych.

Inkscape

Jest to bezpłatna alternatywa dla złożonych i płatnych edytorów. Posiada dość prosty interfejs, który został przetłumaczony na język polski. Jest dobrym wyborem dla początkujących i całkiem nieźle sprawdza się przy poważniejszych projektach.

DrawPlus

Starsze wersje tego programu dostępne są za darmo. Sama aplikacja wygląda dość prosto, ale posiada wszelkie narzędzia niezbędne przy tworzeniu kształtów wektorowych. Program świetnie współpracuje z tabletami graficznymi. Ciekawostką jest występowanie pędzla czułego na nacisk rysika. Darmowa wersja programu zapewni wszystkie narzędzia niezbędne do projektowania ilustracji, czy logotypów.