Programy do obróbki zdjęć za darmo

W Internecie znajdziemy wiele różnych programów do edycji fotografii. Darmowe programy do obróbki zdjęć mają wystarczająco rozbudowane funkcjonalności dla amatorów fotografii. Profesjonaliści zazwyczaj wybierają płatnego Photoshopa. Nie mnie jednak bardziej zaawansowani użytkownicy programów graficznych również znajdą coś dla siebie.

PhotoScape

Jest wymarzonym programem dla początkujących fotografów. Dzięki intuicyjnemu interfejsowi poradzi sobie z nim każdy. Umożliwia wybór przeróżnych ciekawych ramek. Upiększenie to jest przydatne głównie do użytku na portalach społecznościowych. Narzędzie pozwala na zastosowanie różnorakich filtrów oraz nakładek. Przykładowo, można nadać efekt starej fotografii. Ciekawą opcją jest również tworzenie kolaży ze zdjęć. Do wyboru jest wiele wbudowanych stylów. Wystarczy tylko wybrać interesującą mozaikę. Co istotne, program zezwala na obróbkę plików w formacie RAW. Bardziej zaawansowanie użytkownicy z pewnością docenią taką możliwość.

GIMP

Najbardziej znany darmowy konkurent Photoshopa. Na 100% docenią go nawet profesjonaliści w dziedzinie fotografii cyfrowej. GIMP posiada wiele użytecznych oraz zaawansowanych funkcji. Pozwala na obrabianie plików RAW. Podobnie jak jego największy przeciwnik daje sposobność pracy na warstwach. Początkowo może sprawiać ta funkcja pewną trudność. Jednakże zaznajomieni użytkownicy z pewnością ją docenią. Szczególnie jeżeli zależy nam nie tylko na obróbce zdjęć, ale i projektowaniu grafiki. Aplikacje można rozszerzać o liczne wtyczki, a także nowe narzędzia.

Zdjęcia Google

Darmowy program do obróbki zdjęć to również aplikacja Zdjęcia Google. Po wykonaniu zdjęcia telefonem, czy tabletem obrazy zapisywane są w chmurze. Użytkownik programu ma możliwość nie tylko obróbki obrazów, ale i ich udostępniania, łatwego grupowania oraz przeglądania. Program wyposażony jest w asystenta, który wykona edycję zdjęć za nas. Ponadto, tworzy slajdy, panoramy, czy automatyczne albumy. Aplikacja nie jest tak rozbudowana jak powyższe programy, ale amator fotografii na pewno doceni jej funkcjonalność.